Lapsevanemale

SISSEJUHATUS

Uurimused on näidanud, et tennis on üks tervislikuim ja vigastuste vähene sportmäng, mida saavad noored harrastada. Tennis on eluaegne sport. See tõstab eneseusaldust ja enesest lugupidamist, õpetab distsipliini, enesekindlust ja teistest lugupidamist. Üle kõige on see hea võimalus teha füüsilist tööd ning samas on lõbus. Praegusel ajal mängib tennist rohkem inimesi kui kunagi varem. 

Siiski on suur vahe, kas õppida põhilööke, et mängida meelelahutuseks või võistelda edukalt kõrgel tasemel.

Individuaalalad, nagu tennis, õpetavad noortele vaeva nägemist, toimetulemist stressiga, pinge all tegutsemist ja psüühilise tasakaalu leidmist. Samuti võib ilmneda pingeid, mis võivad osutuda kahjulikuks, kui neid valesti käsitleda. Vahete-vahel võib noorte võistlustasemel tennise harrastamine olla eriti raske mõlemale vanemale ja lapsele, sest on nii palju tegureid, mis mõjutavad sellist võistlus-keskkonda ning see on üldiselt uus kõigile. Vanematele võib võistlus-tennis olla mitmekülgne kogemus, eriti kui vanemad pole ise varem sellisel tasemel võistelnud. Noortel ilmnevad probleemid, kuna liiga tihti tunduvad võistlus-tennise nõuded olevat neile ületamatud.

Teie kui vanem tahate aidata oma last selle uue situatsiooniga toime tulema nagu te teete igalpool mujalgi: koolis, sõprade hulgas ja ka perekonnas.Te tahate, et teie laps oleks õnnelik, et tal oleks lõbus ning et ta õpiks mängima tennist heal tasemel. Sellepärast te julgustasitegi teda esialgu selles spordis osalema.

Te teate, et hea lapsevanem on raske olla ja veel raskem on olla võistleva noore vanem. Teada, mis on parim teie lapsele ning millal ja kus teda aidata, ei ole kerge. On palju küsimusi, mida võiks küsida, kuid kellelt? Samas ei ole ka kindlaid vastuseid ega reegleid, mida järgida. Paljud probleemid tekivad lastevanemate püüdest oma last aidata, kuid tihtipeale tehakse seda valesti. Uurimused on näidanud, et lapsevanema toetus ning huvi tihtipeale mõjub pärssivalt lapse tennise osalusele. Samuti on ka välja toodud, et suur osa psüühilisest ja emotsionaalsest stressist, mis mõjutab noorte mängu, on põhjustatud VANEMATE POOLT. Liigse stressi tagajärjed noorte võistlus-tennises on negatiivsed ja tihtipeale viivad väljalangemiseni. Kui vanemad tekitavad lapsele mõttetult stressi, võib see kahjustada vanema-lapse suhet.

Vanemal on täita väga tähtis roll oma lapse tennise-tegevuses, ükskõik milline see tase ka poleks. Kuid vanemaid on vaja õpetada ja treenida, et nad mängiksid õiget rolli selles meeskonnas.

 

VANEMAD JA TENNIS KUI SPORT 

· Keskenduge arengule. ÄRGE keskenduge ainult tulemustele.

· Premeerige püüet ja rasket tööd. ÄRGE premeerige vaid tulemusi.

· Tuletage lapsele meelde, et tennis on vaid sport, millega tegelemine tuleb kasuks kogu eluks. ÄRGE muutke tennist tähtsamaks kui muu elu, näiteks koolitöö.

· Andke oma lapsele ülesandeid ja kohustusi, mis tõstavad aja jooksul eneseusku ja iseseisvust. ÄRGE muutke lapsi endast sõltuvaks.

· Kindlustage, et võistluskogemus oleks lapsele positiivne. Tähtsustage eetikat, õiget käitumisnormi, isiksuse arengut, vastutust ning positiivset suhtumist teistesse. ÄRGE laske treeningutel ja võistlutel muutuda negatiivseks kogemuseks ei teile ega ka lapsele.

· Mõistke, et lastel ei ole mitte ainult õigus osaleda, vaid ka õigus mitte osaleda.

· Andke oma lapsele teada, et te hoolite ja olete toeks kui vaja. ÄRGE sekkuge liialt asjasse.

· Olge valmis kuulama ja õppima. ÄRGE ARVAKE, ET TE TEATE TENNISEST KÕIKE.

 

VANEMAD NING NENDE TÜTRED JA POJAD

· Olge valmis oma last emotsionaalselt aitama ja toetama, eriti kui teie lastel on rasked ajad. ÄRGE karistage ega vähendage armastust lapse vastu selle lootusega, et siis ta püüab rohkem või võistleb paremini.

· ÄRGE kritiseerige oma lapse tulemusi. Aidake tõsta ta enesehinnangut pärast kaotust.

· Väljendage täpselt, et teie laps mängib täna ning et teie olete seal ja toetate teda, kui ta seda soovib. ÄRGE öelge, et  "me mängime täna" nagu ka teie läheksite väljakule.

· Korrake ütlemist “Võidad või kaotad, ma armastan sind samamoodi edasi." ÄRGE kohelge oma last teistmoodi, kui ta kaotab.

· Kui lapsel läheb mängus halvasti, ÄRGE minge minema. Näidake, et ka negatiivses situatsioonis te hindate tema pingutust.

· Küsige küsimusi nagu: “Kuidas läks?”,”Kas sulle meeldis” ning näidake, et te hoolite oma lapsest ning et tema areng on tähtsam kui tulemus. ÄRGE küsige kohe: “Kas sa võitsid?” kui laps tuleb mängult tagasi.

· Hoiduge ületreenimisest -laps alles kasvab.

· Olge toetav (rahaliselt ja ka muidu) ning rõõmus, et teie laps tegeleb tennisega. ÄRGE tekitage temas tunnet, et ta on teile võlgu selle raha ja aja, mis te olete tema jaoks ohverdanud.

· Julgustage oma last olema iseseisev ja et ta mõtleks iseenda eest. ÄRGE õpetage oma last väljaku äärest.

· Kui teie laps kaotab, siis tuletage talle meelde, et see on vaid mäng ning elu läheb edasi. ÄRGE kunagi tehke oma lapsele liiga ei füüsiliselt ega ka sõnadega.

· Püüdke olla aus ja järjepidev rääkides oma lapsega tema tennisest. HOIDUGE valetamisest.

· Julgustage oma last võtma vastutust tema edu või ebaedu eest ning vastu astuma reaalsusele (näiteks: teil mõlemal olid samad tingimused). Põhieesmärk on, et lapsed annaksid endast parima, siis on nad alati “tõelised võitjad”. ÄRGE vabandage oma last välja (näiteks: “Väljak oli liiga aeglane”, “Vastasel oli õnne” või süüdistades kohtunikku jne)

· Näidake välja huvi oma lapse tennise vastu aeg-ajalt. ÄRGE käige vaatamas iga mängu või trenni.

· Treeneri töö on otsustada, kui palju peab laps treenima. ÄRGE sundige oma last rohkem mängima. Pidage meeles, et treenimisel on kvaliteet tähtsam kui kvantiteet.

· Leppige riskidega ning otsige stressi tunnusmärke (unetus, kritiseerimine, valetamine jne). Pange tähele oma lapse ebakindlust ja kartust, mis tuleneb nende osalusest võistlevas spordis.

· Ainuke ootus, mis teil peaks olema, on, et tennise mängimine aitab teie last saada paremaks inimeseks ja sportlaseks. Kõik ülejäänud on boonus. ÄRGE arvake, et teie lapsest tuleb edukas ja proffessionaalne tennisemängija.

· Julgustage oma last osalema teistes spordialades. ÄRGE sundige teda keskenduma ainult tennisele.

· Võrdle oma lapse arengut tema enda oskustega. ÄRGE võrrelge tema oskusi teiste laste omadega.

· Veenduge selles, et teie laps hindab õiget sportlikku käitumist ja eetikat. Ärge jätke tähele panemata oma lapse halba käitumist (valetamine, vandumine, teiste halvasti kohtlemine jne).

· Austage oma last selle eest, kes ta on inimesena, mitte tennisemängijana. ÄRGE tehke erilisi privileege või auhindu, kui ta võidab tennises.

· Saage aru, et teie ja teie laps peate harrastama ka teisi tegevusi ning tihti peate ka puhkama tennisest. Hoiduge vaidlemisest ja kulutamast liiga palju aega tennisest rääkimisele lapsega.

· Teie lapse heaolu on kõige tähtsam. ÄRGE laske oma lapse tennisel tõusta tähtsamaks kui laps ise.

· Saage aru, et tennisemängijatel on peale kaotust vaja aega üksi olemiseks. Tavaliselt on ainuüksi toetavast sõnast kasu, kui nad väljakult lahkuvad. ÄRGE sundige oma last rääkima koheselt pärast kaotatud mängu.

· Suhtuge vigastustesse tõsiselt ja kahtlusel pöörduge arsti poole. ÄRGE ignoreerige valusid ning kunagi ärge sundige oma last mängima vigastustega.

· Andke oma lapsele teada, et te olete vajadusel valmis oma last transportima trenni või mängule. ÄRGE viige või saatke teda igale trennile või mängule.

 

VANEMAD ISE

· Püüdke näida positiivne, kindel, rahulik ja lõdvestunud mängude ajal. ÄRGE näidake välja negatiivseid emotsioone, näiteks närvilisust, kui teie laps teeb tobeda vea.

· Hoidke oma naljasoont ning püüdke hoida lõbusat meeleolu. ÄRGE reageerige negatiivselt või kritiseerige üleliia. Teadke, et on vaja emotsionaalset kontrolli, et olla hea lapsevanem tennisemängijale.

· Piirduge oma lapsevanema rolliga. ÄRGE püüdke olla treener (näiteks ärge sekkuge liialt strateegiasse ja tehnikasse).

· Elage tennise kõrvalt ka oma elu. ÄRGE unustage, et teil on ka isiklikud vajadused. HOIDUGE viimast oma unistusi teoks läbi oma lapse tennisemängu.

· Austage oma lapse vastaseid. ÄRGE kritiseerige või ignoreerige oma lapse vastaseid.

 

VANEMAD, NENDE LASTE TREENERID JA TEISED

· Austage oma lapse treeneri oskusi. ÄRGE kritiseerige oma lapse treenimise meetodeid.

· Pange paika kindlad piirid ning püüdke kohtuda oma lapse treeneriga regulaarselt, et küsida oma lapse arengu kohta ja arutada ühiseid eesmärke ning lapse emotsionaalst arengut. ÄRGE vältige kohtumist lapse treeneriga.

· Kui kaalute treeneri vahetamist, kindlustage, et eelmine treeneri-lapse vaheline suhe on eetiliselt lõpetatud.

· Saage aru, et teie lapse treener on kvalifitseeritud proffessionaal, kes võib teie last aidata mitmes eluvaldkonnas, nii tennises kui ka kõiges muus. ÄRGE arvestage treeneriga nagu lihtsalt “pallide ettelööjana”, kellel on vaid proffessionaalsed eesmärgid.

· Olge helde aru saamaks, et ka vastane mängib hästi. Püüdke soetada häid sidemeid lapse vastase vanematega. ÄRGE arendage halbu suhteid teiste vanematega.

· Püüdke hoida tennist ning teiste pereliikmete harrastusi tasakaalus. ÄRGE unustage teisi perekonnaliikmeid.

 

Lapsevanem tennisekoolis: 

* võib jälgida treeningtundi, soovituslik eelnev kokkulepe treeneriga.

*ei sekku treeningtundi.

*esindades oma last ja tennisekooli tennisevõistlustel, ei sekku mängu, vaid pöördub vaidluste lahendamiseks peakohtuniku poole.

Veel lapsevanemale:

- Tennisereketi saab esialgu kohapealt.
– Tennisehalli töögraafik on täpne – palun tooge lapsed trenni õigeaegselt.
– Tennisehalli väljakutel on vaipkate, mille peal on rangelt keelatud tarbida närimiskummi,
suupisteid ja värvilisi jooke (va vesi ja spordijoogid) ning käia välisjalanõudes.
– Treeneritega saab suhelda väljaspool treeningtundi ja -väljakut kohapeal või telefoni teel:

Ott Ahonen, peatreener, tel 56494381

Priit Pihl, treener, tel 5148696

Timo Kirsimäe, tel 5053947